مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری به معنای داشتن زندگی سالم در طول دوره بارداری می باشد، از جمله رعایت مواردی مانند انتخاب پزشک خوب و تغذیه. رعایت این قبیل مراقبت ها به رشد جنین و حفظ سلامت او کمک می کند.

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

در این مقاله، به بررسی مراقبت های دوران بارداری می پردازیم.

  • میزان افزایش وزن

میزان افزایش وزن در هر خانمی متفاوت است. اما افزایش وزن بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم برای خانم های باردار طبیعی است. خانم هایی که از قبل از بارداری، کمبود وزن دارند، بیشتر از این مقدار می توانند افزایش وزن داشته باشند.

  • رژیم غذایی

رژیم غذایی سالم و متعادل، یکی از مهم ترین مراقبت های دوران بارداری می باشد. خانم های باردار در رژیم غذایی شان باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

–         مصرف گوشت، تخم مرغ و ماهی.

–         مصرف هر چه بیشتر میوه و سبزیجات تازه.

–         مصرف محصولات لبنی.

–         عدم مصرف کافئین تا حد امکان.

  • مصرف دارو

مصرف تمامی داروها پیش از بارداری، از جمله داروهای مسکن و حتی داروهای تجویز شده از سوی پزشک، بایستی به پزشک گزارش داده شود. چرا که مصرف برخی داروها می تواند باعث بروز نقایص تولد، به خصوص در سه ماهه اول بارداری شود.

  • مصرف ویتامین ها

خانم های باردار بایستی روزانه، ۴۰۰ میکروگرم قرص آهن مصرف کنند، چرا که آهن برای رشد مغز جنین و پیشگیری از اختلالات مغزی ضروری می باشد. مصرف فولیک اسید باید قبل از بارداری آغاز شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف هر گونه ویتامین و مکمل باید تحت نظر پزشک باشد.

  • ورزش و تمرینات بدنی

ورزش کردن از جمله مواردی است که باعث می شود فرد زایمان طبیعی راحت تری داشته باشد. به خانم های باردار توصیه می شود روزانه نیم ساعت وقت خود را به ورزش و یا حتی پیاده روی و شنا اختصاص دهند. در خصوص نوع ورزش، حتما با پزشک مشورت داشته باشید، زیرا انجام برخی حرکات در طول دوران بارداری ممنوع می باشد.

مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری

عوارض دوران بارداری و کنترل آن ها

–         حالت تهوع صبحگاهی

جهت رفع چنین حالتی بهتر است وعده های غذایی کم حجم مصرف شود، و تا حد امکان از مصرف مواد غذایی تند و اسیدی خودداری شود. در برخی موارد خالی بودن معده یکی از دلایل بروز حالت تهوع می باشد، به همین خاطر توصیه می شود خانم های باردار معده خود را خالی نگه ندارند.

–         خستگی

خستگی و بی حالی، یکی از نشانه ها و عوارض دوران بارداری می باشد. به همین خاطر، خانم های باردار باید به میزان کافی استراحت داشته باشند. در صورت عدم رفع این حالت، حتما باید به متخصص زنان  مراجعه شود، چرا که می تواند نشانه ای از کم خونی باشد.

–         یبوست

جهت پیشگیری از یبوست، مصرف هر چه بیشتر فیبر از جمله میوه و سبزیجات، و نوشیدن مایعات توصیه می شود.

–         تغییرات پوستی

در طول دوران بارداری، معمولا استرچ مارک (ترک های پوستی) بر روی پوست ظاهر می شود. استفاده از لوسیون و مرطوب نگه داشتن پوست، از بروز ترک، خارش و خشکی پیشگیری می کند. این ترک های پوستی بعد از زایمان محو خواهند شد.

احتمال مشاهده برخی دیگر تغییرات پوستی مانند سیاه شدن پوست صورت و یا اطراف نوک سینه ها وجود دارد.

دیگر خدمات دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی عبارتست از :

زایمان طبیعی

لاپاراسکوپی

جراحی زیبایی واژن

درمان ناباروری

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

راه های ارتباطی

میدان آرژانتین – خیابان الوند – روبروی بیمارستان کسری – خیابان ۲۷ راشل کوری – پلاک ۱۰- طبقه همکف

۸۸۸۸۴۰۵۰(۰۲۱)

info@drshahnazamini.ir

صفحه اینستاگرام

پاسخ

15 + یازده =


Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Unable to access /home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/style-1.css in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 41

Warning: file_put_contents(/home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/style-1.css) [function.file-put-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 41

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Unable to access /home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/script-1.js in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 51

Warning: file_put_contents(/home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/script-1.js) [function.file-put-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 51