سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

آیا سونوگرافی بارداری برای فرزندان خطرناک است ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد سونوگرافی بارداری به صورت کامل صحبت کنیم.

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

سونوگرافی بارداری چیست ؟

تصویر اشیاء غیر قابل مشاهده را می توان با تبدیل امواج صوتی با فرکانس بالا ، که از آنها ساطع می شود بر روی یک صفحه قابل رویت ساخت.اولتراسوند (سونوگرافی )در دهه ۱۹۶۰ ابداع شد و در ابتدا در صنعت ماهیگیری برای مشخص ساختن دسته های ماهیها در اعماق اقیانوس به کار می رفت.امروزه سونوگرافی به طور معمول در زنان حامله به منظور تهیه اطلاعات حیاتی درباره ی جنین آنها مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از موارد هایی است که در مراقبت درحین بارداری اهمیت ویژه ای دارد.

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

اولین سونوگرافی بارداری

نخستین بار می توان سونوگرافی را در هفته ۹ حاملگی انجام داد هر چند که این زمان در حاملگی های مختلف متفاوت است به این کار اسکن تعیین سن گفته می شود چون می تواند سن جنین تعداد آن ها و محل جفت را تعیین کرد.سونوگرافی بارداری که در هفته های بعدی انجام می شود دستگاه تناسلی جنین و در نتیجه جنسیت آن ، وضعیت قرار گرفتن جنین و ناهنجاری های تکاملی را نشان می دهند.

سونوگرافی بارداری چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی بارداری که در اوایل حاملگی تهیه می شود در صورت پر بودن مثانه مادر تصاویر واضح تری را در اختیار قرار می دهند از این رو احتمالاً از شما خواسته می شود که :

  • مقدار زیادی آب بنوشید
  • یک ساعت قبل از سونوگرافی ادرار نکنید.
  • در اتاق سونوگرافی باید در کنار دستگاه سونوگرافی به پشت دراز بکشید و ناحیه شکم را باز بگذارید.
  • فرد مسئول انجام سونوگرافی به شکم شما روغن یا ژله ای می مالد که به عنوان هدایت کننده امواج صوتی عمل می کند و سپس یک مبدل شبیه به میکروفون را بر روی شکم شما به جلو و عقب می برد.
  • امواج صوتی از طریق دسته ای از بلورهای کوارتز موجود در مبدل به رحم شما وارد و از آن خارج می شوند تا تصویر کودک شما را بر صفحه دستگاه نشان دهند.
  • ممکن است تصویر واضحی از فرزند خود را بر صفحه مانیتور ببینید ولی در صورت مبهم بودن تصاویر می توانید از فرد آزمایش کننده بخواهید تا بخش های متفاوت بدن جنین را به شما نشان دهد و به تفسیر آن ها بپردازد.
  • اکثر کلینیک ها نسخه چاپی تصویر سونوگرافی را به مادران می دهند.

مدت زمان انجام سونوگرافی بارداری چقدراست ؟

کلیه مراحل سونوگرافی بیش از ۳۰ دقیقه به طول نمی انجامد.

نتیجه سونوگرافی بارداری

ممکن است نگران زیان بخش بودن سونوگرافی بارداری برای فرزندتان باشید ولی تحقیقات ، مضر بودن آن ها ثابت نکرده اند در اولتراسوند برخلاف رادیوگرافی با اشعه X از پرتوتابی استفاده نمی شود.اولتراسوند باید تنها هنگامی انجام شود که ضرورت دارد و هرگز نباید از آن برای دیدن جنین استفاده کرد.باید توجه داشته باشید که در صورت وجود هر نوع عارضه مانند خونریزی در دوران بارداری اولتراسوند تنها راه تشخیص علت است .

دیگر اقدامات درمانی که در مطب دکتر شهناز امینی انجام می شود عبارتست از :

لاپاراسکوپی

هیستروسکوپی

هیسترکتومی

راه های ارتباطی

میدان آرژانتین – خیابان الوند – روبروی بیمارستان کسری – خیابان ۲۷ راشل کوری – پلاک ۱۰- طبقه همکف

۸۸۸۸۴۰۵۰(۰۲۱)

پاسخ

شش + بیست =