زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی چقدر درد دارد ؟

آیا زایمان طبیعی بدون درد امکان پذیر است  ؟

چه زمانی لازم است به بیمارستان برویم ؟

آمادگی قبل از زایمان طبیعی چیست ؟

در این مقاله می خواهیم به طور کامل درمورد هر یک از سوال های پرسیده شده صحبت کنیم .

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

مقدمه

مرحله ی زایمان و خود آبستنی یک واقعه طبیعی و ساده نیست که چندان به آن اهمیت داده نشود و یا موضوع بسیار ساده انگاشته شود ،بلکه موضوع حاملگی و زایمان پرتویی از زندگی بشری و نمادی از راز خلقت الهی و در عین حال انجام رسالت تکوینی بشر بر روی کره زمین می باشد .در کنار این جزئیات و مسائل بر زایمان و حاملگی که خود رازهایی در پس پرده دارد و دنیایی از عجایب و اسرار می باشد ، نیازمند پردازش و تامل و تعمق به آن است لذا بر آن باید باشیم که بدانیم در مرحله زایمان چه باید کرد ، پس از وقوع عمل زایمان چه مسائلی را رعایت نمود و چگونه می بایست به زائو مساعدت کرد.

دردهای زایمان

به طور عموم زنان یک شب قبل از وقوع زایمان طبیعی  در ناحیه کلیه های خود حالت نیشگون گرفتگی احساس می نمایند و گاهگاهی نیز با دردهای زودگذر مواجه می شوند .دردهای به وقوع پیوسته چه چندان دوامی ندارند و حدود چند ثانیه صورت می پذیرد و سه یا چهار بار تکرار می شود به نوبه خود نشانه ای دقیق از شروع و نزدیکی مرحله زایمان است .نیشگون گرفتگی در ناحیه کلیه ها نه از فشار رحم بر روی کلیه هاست بلکه چنین حالت و احساسی ناشی از انقباضات بالای رحم می باشد .در چنین حالتی اگر زن آبستن دستش را بر روی شکمش بگذارد سفتی و کشیدگی آن را کاملاً احساس می نماید .اینگونه حالات و احساسات گاهی همراه دردهای خاص زایمان نیز دیده می شوند و ادامه می یابند.

نوزاد متولد شده توسط دکتر شهناز امینی

نوزاد متولد شده توسط دکتر شهناز امینی

بهترین و شاخص ترین دردهای زایمان همانا وقوع دردهای سنگین و زودگذر و متناوی است که اندازه و فاصله معینی از هم دارند .هر اندازه که به مرحله زایمان نزدیک می گردد شدت و طول مدت درد نیز افزایش می یابد .در ابتدای وقوع حدود سی دقیقه ادامه یافته و در این مدت به طور متناوب حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه شدت گرفته و برطرف می شود.همین درد سپس به مدتش افزوده شده و دردهای زایمانی از ۱۵ ثانیه به ۲۰ ثانیه افزایش یافته و باز پس از مدتی قطع می شود و بدین ترتیب با نزدیک شدن دردهای سنگین به ۳۰ تا ۴۰ ثانیه می رسد.این وضعیت تا جایی می رسد که در نزدیکی وقت زایمان ۲ تا ۳ دقیقه حدود چند بار و یا یک دقیقه کاملاً مداوم درد را به زانو عارض می سازد.به همین منظور شناخت دردهای واقعی زایمان از دردهای کذایی امری ساده است .دردهای کاذب به ظاهر خودشان را به حالت دردهای واقعی نشان داده و پس از فروکش کردن درد تا ۲ یا ۳ ساعت بروز نمی نمایند.اینگونه دردهای نا آشنا و کاذب در ۱۰ یا ۲۰ درصد زنان دیده می شود.

دو خصوصیت دیگری نیز بر دردهای خاص و واقعی زایمان متصور است .همان گونه که متذکر شدیم یکی از آن ها برطرف شدن حالت طبیعی و ریزش آب از مهبل است .بعد از ریزش آب اگر درد بیشتر شود به راستی زایمان رخ خواهد داد بنابراین با چنین نشانه هایی می توان مرحله زایمان را درک کرد.

 • اگر دردها ۲۰-۱۵ دقیقه به طور متناوب و با زمان و فرصت مناسبی رخ بدهد زایمان نزدیک است.
 • اگر در خواب و یا ایستاده نیز دردها آرام نگیرد باز حاکی از نزدیک شدن زایمان است.
 • اگر آب ریزش پیدا کند و درد بیشتر شود.
 • اگر دردهای ممتدی پس از ریزش آب آمنیونی پدید آید باز زایمان به وقوع خواهد پیوست.

چه زمانی لازم است برای زایمان به بیمارستان برویم ؟

اگر زن زائو احساس انقباض شدیدی در رحم خود کرد و دردهای واقعی او را در برگرفت ابتدا درنگ کرده و خود نیز وضعیت او را تشخیص دهید.اگر دردها در طول ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به طور متناوب رخ داد ، آن زمان یقین حاصل نمائید که دردهای واقعی است ( این نشانه ها با خونسردی تمام توسط خود زن زائو قابل کنترل است) لازم به یادآوری است که با بروز دردهای واقعی ، مراجعت به بیمارستان و یا کلینیک بی ثمر نخواهد بود و در آن جا اگر غشاء محافظ دریده شده و آب به بیرون ریخته شود ، بسیاری از آلودگی ها از وجود زن دور می شود .ولی اگر به دردهای خود شک کردید می توانید در خانه کمی درنگ نموده و پارگی مختصر لایه غشایی را ملاحظه نمائید و پس از رویت چند قطره از آب واقعی آمنیون به مراجعه جهت زایمان در بیمارستان اقدام ورزید.

نوزاد متولد شده توسط دکتر شهناز امینی

نوزاد متولد شده توسط دکتر شهناز امینی

آمادگی برای زایمان طبیعی

چنانچه امر زایمان بر هر فردی محرز می باشد عمل زایمان در واقع گذر از مرحله ای است که باید به طور طبیعی و عادی انجام پذیر و نیازی به عمل جراحی نباشد.انجام عمل جراحی در زایمان صحه نهادن بر ضعف و بیماری مادر است و متاسفانه امروزه عمل جراحی از قبیل زایمان سزارین به بهانه رعایت برخی ملاحظات جسمانی و آمیزشی و با تصور این که راحت تر از زایمان است درمیان زنان شایع و رایج گردیده و اغلب پزشکان نیز طبق خواسته ی مریضهای خود عمل کرده و توصیه های لازم را به آنها ابلاغ نمی نمایند.حال آن که عمل جراحی در انجام زایمان نه تنها حالات طبیعی و رفلکسی مادر را سلب می کن بلکه با بروز بریدگی هایی غیر منطقی و ضروری که به اجبار بر عمل جراحی شکافتهایی بر روی شکم ایجاد گشته و بخیه و پانسمان های متمادی را به همراه دارد، زمینه را برای آلوده شدن زن فراهم ساخته و مشکلات دیگری را نیز فراهم می آورد.

بدین منظور تاکید می شود که پزشکان متعهد و مادران دوراندیش برای انجام زایمان طبیعی همت بگمارند و در صورت بروز مشکلات که دیگر راه چاره ای جز توسل به عمل جراحی وجود ندارد به انتقال زائو به اطاق عمل اقدام کنند .

کودک های متولد شده در یک روز توسط دکتر شهناز امینی

برای مشاده فیلم بر روی تصویر زیر کلیک کنید .

زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

زایمان یکی از قشنگ ترین اتفاق هایی است که مادران در زندگی تجربه می کنند. اما بسیاری از مادران، نگران درد و ناراحتی این شیوه زایمان هستند. امروزه، زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال از جمله روش هایی است که از سوی متخصص زنان به مادران توصیه می شود.

بی حسی اپیدورال، بی حسی موضعی است که به صورت داخل وریدی تزریق می شود و احساس درد در نقطه خاصی از بدن را مسدود می کند. هدف از این بی حسی، از بین بردن احساس درد و یا حتی کاهش میزان درد در نواحی تحتانی بدن می باشد. این نوع بی حسی، کمترین میزان عوارض را به همراه دارد.

مزایای بی حسی اپیدورال

–  استراحت مادر در صورت طولانی شدن زمان زایمان

–  کاهش درد و ناراحتی حین زایمان

– هوشیار بودن مادر هنگام به دنیا آمدن کودک

جهت انجام این تزریق، بیمار در حالت خوابیده به پهلوی چپ و یا نشسته، قوس و انحنایی را در پشت بدن خود ایجاد می کند. این پوزیشن، اثربخشی تزریق را بیشتر خواهد کرد. از محلول ضد عفونی کننده جهت تمیز کردن کمر و پیشگیری از بروز عفونت استفاده می شود.

در خصوص تاثیر اپیدورال بر روی نوزاد باید گفت گه این مورد به تحقیق و مطالعه بیشتری نیاز دارد. میزان تاثیر این دارو بر روی نوزاد به عواملی مانند دوز داروی تزریقی، مدت زمان انجام زایمان و مشخصات نوزاد بستگی دارد.

بعد از زایمان با بی حسی اپیدورال

بعد از اولین دوز تزریق، سیستم عصبی رحم طی چند دقیقه بی حس می شود و بعد از ده تا بیست دقیقه، بی حسی کامل حاصل می گردد. در صورتی که از میزان بی حسی کاسته شود، دوز بیشتری و هر یک تا دو ساعت یک بار تزریق خواهد شد.

بسته به نوع اپیدورال و دوز تزریقی، اجازه بلند شدن و یا حرکت کردن به مادر داده می شود. اگر مدت زمان زایمان طولانی شود، از کاتتر ادراری استفاده می شود، چرا که با بی حش شدن شکم، دفع ادرار کمی سخت خواهد شد. با به دنیا آمدن نوزاد، کاتتر برداشته می شود و اثرات بی حسی طی یک تا دو ساعت کاملا محو خواهد شد.

موارد منع استفاده از بی حسی اپیدورال در زایمان طبیعی

در صورت:

–  مصرف داروهای رقیق کننده خون

–  پایین بودن تعداد پلاکت ها

–  ابتلا به عفونت خون

–  پایین بودن فشار خون

–  سریع انجام شدن زایمان و نبود زمان کافی برای تزریق

بی حسی اپیدورال کمکی به تسکین درد در طول زایمان نخواهد کرد.

آیا بی حسی اپیدورال باعث طولانی شدن مدت زمان زایمان می شود؟

به طور کلی، بعد از تزریق به دلیل محدود شدن حرکت، انتقال نوزاد به کانال زایمان کمی سخت تر می شود . به همین خاطر، مدت زمان زایمان نیز طولانی تر خواهد شد.

دیگر خدمات دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی عبارتست از :

جراحی زیبایی واژن

درمان ناباروری

لاپاراسکوپی

زایمان سزارین

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

2 thoughts on “زایمان طبیعی

 1. شبنم - دی ۲۶, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

  سلام دکتر جان شما کدوم بیمارستان زایمان انجام می دین؟

  پاسخ
  • drshahnazamini - دی ۲۹, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

   سلام
   بیمارستان کسری

   پاسخ

پاسخ

دو × 4 =