زایمان بریچ

زایمان بریچ

آیا می دانید منظور از زایمان بریچ چیست ؟ در این مقاله می خواهیم در این مورد بیشتر توضیح دهیم .

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

زایمان ته (بریچ ) و دوقلو

چنانچه کودک شما در داخل رحم در وضعیت ته (بریچ )قرار دارد و یا در انتظار به دنیا آمدن نوزادان دو قلو هستید نیاز به کمک پزشکی اضافی خواهید داشت .با این وجود، برحسب وضعیت ویژه شما ممکن است هنوز هم احتمال زایمان طبیعی (از راه مهبل )وجود داشته باشد.

زایمان بریچ

زایمان بریچ

زایمان ته (بریچ) چیست ؟

تا اواخر مراحل زایمانی ، اکثر کودکان به نحوی قرار می گیرند که سر آنها پایین و صورتشان به طرف دهانه رحم است .اصطلاح این وضعیت ، نمایش سر است.ولی در بعضی از موارد جنین به طور مستقیم قرار می گیرد و تا هنگام تولد در همین حالت باقی می ماند.

زایمان بریچ که در آن ابتدا پاها یا نشیمن نوزاد از مهبل مادر خارج می شوند .تقریباً سه مورد از هر صد زایمان دیده می شود.گاهی ممکن است پزشک سعی کند در حالی که دراز کشیده اید با وارد آوردن فشار خفیف بر روی شکم شما جنین را بچرخاند به این کار چرخش سفالیک خارجی ECV می گویند و در ۵۰ درصد موارد موفق واقع می شود.

جنین هایی که در نمایش بریچ قرار دارند ممکن است از راه مهبل به دنیا بیاند ولی این کار باید با کمک دقیق گروه پزشکی صورت بگیرد .چنانچه در لگن شما ، فضای کافی موجود نباشد ممکن است در هنگام خروج سر جنین ، بند ناف تحت فشار قرار بگیرد و در نتیجه اکسیژن به جنین نرسد.همچننی ممکن است باسن جنین نتواند به اندازه ی دهانه رحم را بکشد که امکان خروج سر فراهم شود(سر بزرگترین بخش بدن نوزاد است).در نتیجه ممکن است برای خارج کردن سر استفاده فورسپس ضرورت یابد .علاوه بر این از آنجا که باسن جنین در میاندوراه (پرینه)شما به اندازه کافی کشش ایجاد نمی کند ممکن است ایجاد برش بیشتری در ناحیه میاندوراه لازم شود.به برش مزبور اپیزیوتومی گفته می شود هدف از انجام آن امکان استفاده از فورسپس و نیز پیشگیری از ایجاد پارگیهای نامنظم است.

زایمان دو قلو

گاهی در حاملگی های دو قلو ، رحم به اندازه ای دچار کشش می شود که امکان شروع دردهای زایمانی در چند هفته قبل از موعد مقرر وجود دارد.غالباً نوزاد اول با سر و نوزاد دوم با ته به دنیا می آید.چنانچه نمایش یک یا هر دو نوزاد ، بریچ (ته)باشد ممکن است انجام سزارین ضرورت پیدا کند.به ندرت زایمان نوزاد اول از راه مهبل و زایمان نوزاد دوم که کوچک تر است به وسیله زایمان سزارین انجام می شود.معمولاً فاصله بین تولد نوزاد اول و دوم پنج تا ده دقیقه است.

از آنجا که در زایمان های دو یا چند قلو ، احتمال بروز عوارض بیشتر است ، باید مانیتورینگ مداوم جنینی در تمام طول زایمان انجام شود.همچنین ممکن است برای تسکین درد از بی حسی اپیدورال استفاده شودکه در صورتی که سزارین فوری ضرورت یابد هم بی حسی مزبور مفید واقع خواهد شد.

نتیجه

برای نحوه ی قرار گرفتن کودکتان می توانید از طریق سونوگرافی بارداری مطلع شوید ، در این هنگام متخص زنان میتواند در مورد نحوه ی زایمان شما تصمیم بگیرد.

دیگر مقاله های مرتبط سایت  دکتر شهناز امینی عبارتست از :

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

مراقبت های بارداری

زایمان زودرس

راه های ارتباطی

میدان آرژانتین – خیابان الوند – روبروی بیمارستان کسری – خیابان ۲۷ راشل کوری – پلاک ۱۰- طبقه همکف

۸۸۸۸۴۰۵۰(۰۲۱)

پاسخ

19 + 13 =