زایمان بدون درد

زایمان بدون درد

منظور از زایمان بدون درد چیست ؟ در این مقاله می خواهیم به روش های مختلف زایمان بدون درد بپردازیم.

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

آستانه درد در هر زن متفاوت است بنابراین تصور نکنید چنانچه می خواهید دردتان تسکین داده شود فرد ترسویی هستید.از روش های تسکین درد بیمارستان مورد نظر خود آگاهی یابید و در زمینه گزینه های مختلف قابل دسترسی ، با متخصص زنان و زایمان خود مشاوره کنید.ممکن است تصمیم بگیرید که از هیچ نوع روش تسکین درد استفاده نکنید ولی در این باره انعطاف پذیر باشید زیرا به درستی تا قبل از شروع دردهای زایمانی نمی دانید شدت دردها تا چه اندازه خواهد بود.

زایمان بدون درد با TENS

TENS (تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست ) تشکیل می شود، مسیر عصبی انتقال دهنده پیامهای درد به مغز را مسدود می کند.باتری کوچک این دستگاه به وسیله سیمهایی به الکترودها وصل شده است .هریک از دو الکترود در یک طرف ستون مهره ها قرار می گیرند.می توانند در حالی که دستگاه را در دست گرفته اید مقدار تحریک الکتریکی را که به بدنتان می دهید کنترل کنید.TENS همچنین تولید اندورفین یعنی نوروپتپید طبیعی ضد درد را نیز افزایش می دهد.

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد با انتونوکس

انتونوکس مخلوطی از گاز و هوا است که خودتان می توانید با قرار گرفتن یک ماسک و در شروع هر انقباض رحمی از آن استفاده کنید.این مخلوط با بی حس کردن مرکز درد واقع در مغز ، موجب کاهش درد می شود.داروی مزبور پس از حدود ۳۰ دقیقه اثر می کند .بعضی از زنان در اثر استفاده از این مخلوط دچار تهوع و احساس گیجی می شوند ولی دارو بر روی کودک اثری ندارد.

زایمان بدون درد با پتیدین

پتیدین از مورفین مشتق می شود و درد را تسکین می دهد و به ایجاد آرامش کمک می کند.این دارو به ناحیه ران یا باسن تزریق می شود و پس از حدود ۲۰ دقیقه اثر می کند و  اثر آن حدود ۴ ساعت طول می کشد و می تواند موجب  خواب آلودگی یا تهوع شود.در بعضی از زنان پتیدین مفید واقع می شود زیرا در اثر ایجاد خواب در بین انقباض های دردناک رحم ، حفظ انرژی امکان پذیر می شود.

زایمان بدون درد با اپیدورال

ایجاد بی حسی از طریق تزریق در ناحیه روی سخت شامه، با بی حس کردن کامل نیمه تحتانی بدن صورت می گیرد.به دلیل آنکه حس نیمه تحتانی بدن از بین می رود.

از آنجاییکه حس شما از بین رفته به رعایت دستورالعمل های متخصص زنان درباره زمان زور زدن و یا استراحت کردن نیاز دارید.پس از ایجاد بی حسی موضعی ، لوله ظریفی از ناحیه بین دو مهره داخل نخاع شما می شود و تزریق ماده بی حسی اپیدورال از این راه صورت می گیرد.انجام بی حسی اپیدورال حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و اثر آن بین دو تا چهار ساعت باقی می ماند.

پاسخ

4 × یک =