آیا سرطان رحم کشنده است ؟

آیا سرطان رحم کشنده است ؟

آیا سرطان رحم کشنده است؟ شکل، اندازه و موقعیت رحم  در مراحل مختلف  زندگی متغیر است . در جنین و کودکان ، رحم  بالاتر از دهانه فوقانی لگن قرار گرفته  و گردن رحم  بزرگتر از تنه رحم است. در هنگام بلوغ، شکل رحم  شبیه  به گلابی شده  و وزن آن ۱۴ تا ۱۷ گرم  است . در این  زمان رحم  به داخل  لگن حقیقی نزول  کرده و  فوندوس پایین  تر از دهانه فوقانی  قرار دارد .

آیا سرطان رحم کشنده است ؟

آیا سرطان رحم کشنده است ؟

موقعیت  رحم در بزرگسالان  نسبت  به پر یا  خالی بودن  مثانه و رکتوم  تغییر می کند . هنگامی که مثانه  و رکتوم  خالی باشند  و فرد ایستاده باشد، رحم  تقریبا افقی  است و  فوندوس  تقریبا ۲ سانتی  متر عقب  تر از  سمفیزیس پوبیس می باشد . در این حالت ، رحم  و واژن  نسبت  به هم زاویه  ۹۰ درجه  می سازند و سوراخ  خارج رحم  در نیمه  فاصله بین  دو خار  ایسکیال  قرار دارد . وقتی که مثانه  پر شود ، رحم  موقعیت  عمودی پیدا می کند  و حتی ممکن است  فوندوس  آن به طرف  ساکروم  خم شود .

تغییرات سنی رحم

در دوران قاعدگی ، رحم بزرگتر  و پر عروق  تر می شود .  در هنگام آبستنی ، رحم  بزرگ شده  و در هشت  ماهگی تا  ناحیه  ی اپی  گاستر  بالا می آید . این افزایش  اندازه عمدتا  به دلیل  هیپرتروفی  الیاف  عضلانی  جدار  رحم است  ولی اندکی  نیز به علت  افزتیش  تعداد الیاف  عضلانی می باشد . پس از زایمان ،  رحم به محل  و اندازه طبیعی  خود برگشت  می کند .  در این حالت  وزن آن حدود  ۴۲ گرم است  و حفره ی آن بزرگتر  از حفره ی  رحم در  زنان نازا  می باشد .

در سنین پیری، رحم  اتروفی  شده  و جدار آن سخت  تر و رنگ  پریده تر می گردد .

دکتر شهناز امینی جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره ۸۸۸۸۴۰۵۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا می توانید از طریق صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

سرطان رحم

همانطور که در مقالات قبلی هم گفته شد، سرطان  رحم همان  سرطان مخاط رحم است  که  اندومتر می باشد . در زمانی  که  سلول  های بدخیم  در ناحیه اندمتر رشد غیر طبیعی داشته باشد، سرطان رحم ایجاد می گردد .

درمان سرطان  رحم

این سرطان  مراحل مختلفی دارد و ممکن است درمان  سرطان رحم با توجه به پیشرفت آن متفاوت باشد، جراحی سرطان رحم یکی از معمول ترین روش های درمان است،  دکتر شهنارز امینی در طی این روش به روش هیسترکتومی  رحم و دهانه رحم را به طور کامل  خارج می کند .  در بیشتر موارد در طی این جراحی  گره های لنفاوی ، لوله های رحمی و تخمدان ها نیز به طور کامل خارج می گردند .

خلاصه مطلب

در اخر می توان گفت،  سرطان رحم درمان دارد، پس  جای نگرانی نیست، اما توصیه می شود که  با چکاپ های دوره ای نزد متخصص زنان ،از  بروز این سرطان در مراحلا ابتدایی  مطلع شوید تا درمان  سریع تر  و راحت تر انجام شود .  بعد از  شناخت مرحله پیشرفت  سرطان رحم،  متناسب با آن  روش درمان انتخاب می گردد، درمان با روش جراحی  یکی از این  روش ها است  .  که با  روش هیسترکتومی و خارج کردن  رحم انجام می گیرد.

پاسخ

1 × سه =


Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Unable to access /home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/style-1.css in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 41

Warning: file_put_contents(/home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/style-1.css) [function.file-put-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 41

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Unable to access /home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/script-1.js in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 51

Warning: file_put_contents(/home/drshahna/public_html/wp-content/uploads/float-menu/script-1.js) [function.file-put-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/drshahna/public_html/wp-content/plugins/float-menu/public/shortcode.php on line 51